Verdens høyeste galskap

Mount Everest – Chomolungma som fjellet kalles i Tibet, Sagarmatha i Nepal – «universets modergudinne», rager 8848 meter over havet.

Sist oppdatert: 4. juli 2016 kl 12.00
KØ: Klatrere på vei opp Lhotse-veggen, med håp om å nå toppen av Mount Everest. Foto: Christian Kober
KØ: Klatrere på vei opp Lhotse-veggen, med håp om å nå toppen av Mount Everest. Foto: Christian Kober
Lesetid: 3 minutter

De høyeste fjell i hvert enkelt land og kontinent, er alltid ettertraktede mål. Og som verdens aller høyeste, er Everest ekstra ettertraktet. Har du vært der, kommer du ikke høyere. I alle fall ikke målt i meter. 

Inntil midten av 80-tallet måtte du være svært kompe-tent for å ha mulighet til å nå toppen, og du nøt tilsvarende stor respekt om du klarte bragden. Nå er det nye tider. Guidefirmaer tilbyr «pakketurer» opp, og kompetansen du trenger for å delta på disse har minket, år for år. Sherpaer bærer utstyret ditt; telt, mat, oksygenbeholdere osv, og det ligger faste tau til topps. Det er bare å følge køen og holde seg fast i tauklemma, om du klarer det.

Allerede abonnent?  

Med magasinKun digitalt
99 kr/md i 12 md*
+ 8 utgaver av Fri Flyt magasin
119 kr/md i 3 md*
+ 2 utgaver av Fri Flyt magasin

*Forutsetter 6 eller 12 måneder bindingstid. Kanselleres når du vil, med tilgang ut bindingstiden. Fornyes automatisk hver måned etter bindingstiden.

Er du under 28 år?

Da får du halv pris på Fri Flyt.

Slik fungerer det:Betal med Vipps, del fødselsdatoen din med oss og få halv pris fram til du fyller 28 år. Når du har fylt 28 år endrer vi til vanlig pris, og sender deg et varsel i forkant.

Alle abonnement fornyes automatisk til ordinærpris. Kanseller når du vil, men senest 48 timer før fornyelse. Se Fri Flyts bruker- og abonnementsvilkår her.

 

Relaterte artikler

 

Norsk-klatring.no utgis av Fri Flyt AS | Postboks 1185 Sentrum, 0107 Oslo

Ansvarlig redaktør og daglig leder: Anne Julie Saue | Redaktør: David Andresen | Journalist: Tore Meirik

Salgssjef Fri Flyt AS: Robert Robertsen