Hvorfor er fjellføringsyrket mannsdominert?

Vi har omlag 100 tindevegledere i Norge, hvorav seks er kvinner. Kvinnene utgjør 17 % av andelen NF-klatreinstruktører i Norge. Hvorfor så få? Føler kvinner de ikke er flinke nok til å jobbe i et mannsdominert yrke?

Sist oppdatert: 20. november 2020 kl 08.00
Falketind, fjellføring, kvinner
Artikkelforfatter fører et rent damelag på Falketind for noen år tilbake, noe som ikke er helt vanlig å se. Det er få kvinnelige fjellførere og instruktører i Norge, og Klatring lurer på hvorfor.
Lesetid: 11 minutter

Denne artikkelen ble rett og slett et resultat av et dypdykk i tidligere forskning på kvinner som jobber med fjellføring og instruksjon, og ikke minst en intervjuprosess med flere kvinnelige instruktører og vegledere. 

Bakgrunnen for å skrive artikkelen er basert på egne erfaringer som instruktør og guide gjennom de siste åtte årene, men aller høyeste grad baserer denne artikkelen seg på tidligere forskning og datainnsamling fra ulike kvinner i fjellføringsyrket og instruksjon.  

Vi samler kreftene på Fri Flyt
I løpet av året legges norsk-klatring.no ned. Vi flytter standplass til friflyt.no, med fullt fokus på bratt friluftsliv. Det meste av tester og reportasjer flyttes til friflyt.no/klatring. Bli med videre!
 

Relaterte artikler

Norsk-klatring.no utgis av Fri Flyt AS | Postboks 1185 Sentrum, 0107 Oslo

Ansvarlig redaktør og daglig leder: Anne Julie Saue | Redaktør: David Andresen | Journalist: Tore Meirik

Salgssjef Fri Flyt AS: Robert Robertsen

Hvorfor er fjellføringsyrket mannsdominert? | NORSK-KLATRING.NO