Russere til Kvaløya

Vil du klatre i fjellet på russisk manér? Hiv deg rundt og bli med på klatresamling i Hollenderan denne måneden.

Av: Arve
Sist oppdatert: 1. august 2011 kl 11.37
Lesetid: 2 minutter

Denne måneden kommer russiske klatrere til å oppholde seg på Kvaløya utenfor Tromsø. Samlingen er et ledd i sertifiseringen for klatreinstruktører i Russland, og noe av grunnen til at de kommer til Norge er urolighetene i Elbrus-området, hvor de vanligvis holder en del av sine samlinger.

Klatringen vil foregå i Hollenderan, og russerne vil gjerne klatre sammen med nordmenn for å utveksle erfaringer.

Samlingen har to mål:
1) Russerne har sine spesifikke standarder for kvalifisering til forskjellige nivåer for klatrere. Russerne vil ha egne instruktører med, så dette kan være interessant for norske deltakere å se.
2) Utveksle erfaringer og lære noe nytt fra den «norske skolen»: vise forskjellige teknikker til hverandre, klatre i norsk-russiske lag samt å diskutere dette etterpå.

Om dette lykkes, vil prosjektet muligens utvides til andre områder i Norge. Lederen av samlingen, Oleg Afanasyev, har fullmakt fra det russiske klatreforbundet til å utvikle prosjektet her i Norge.

Programmet:
02.08. Ankomst Tromsø Camping
03.08.-04.08. Hollenderan/Grøtfjordklumpan-området. Jobb med nybegynnere, læring av ulike teknikker, klatring i lag. Klatring av ruter ifølge erfaring og tekniske ferdigheter.
05.08. Fridag i Tromsø
06.08.-10.08. Hollenderan. Klatring
10.08. Fridag i Tromsø
11.08.-14.08. Hollenderan. Klatring
15.08. Avreise til Russland.

Alle norske klatrere er hjertelig velkomne til å dele kunnskap med russerne! Interesserte kan ta kontakt på post@redfox.no eller 92044544 (Henrich Henrichsen).

Publisert 1. august 2011 kl 11.37
Sist oppdatert 1. august 2011 kl 11.37
 

Relaterte artikler

 

Norsk-klatring.no utgis av Fri Flyt AS | Postboks 1185 Sentrum, 0107 Oslo

Ansvarlig redaktør og daglig leder: Anne Julie Saue | Redaktør: David Andresen | Journalist: Tore Meirik

Salgssjef Fri Flyt AS: Robert Robertsen