Den viktigste endringen er konstruksjonen, som blant annet har medført at selen er litt lettere. I praksis innebærer dette tynnere og smalere webbing i både sentralløkka, hoftebeltetet og lårløkkene. Passformen er også litt endret, i tillegg til at den nye selen har færre sømmer, kommer i andre farger og har resirkulert polyester i yttermaterialet. Som før er den laget med såkalt EVA-skum, som er det samme man finner i boksehansker og sålene i en del joggesko.
MED SAMA PÅ TUR: Testtur i Flåveggen i Sunndal med nye Petzl Sama. Foto: Privat
Sama markedsføres som en allsidig klatresele for klippeklatring, og skal være blant de mest populære selene fra Petzl.
Selen har hoftebelte som er 80 millimeter på sitt bredeste ved hoftekammen og 63 millimeter brede lårløkker (med elastikk for å passe variasjon i klær/lårstørrelser). Sama har fire store utstyrsløkker, samt en liten bak.
Nye Petzl Sama i bruk
Sama er enkel å håndtere - spennen på hoftebeltet glir godt og beltet er langt nok til at det er enkelt å stramme og helte fast i stroppen slik at det ikke blir hengende og lenge. Som før må du passe på å velge riktig størrelse for å sikre at selen ikke blir skjev - altså at utstyrsløkkene havner langt fram på den ene siden og langt bak på den andre.
I BRUK: Sama er enkel å håndtere og har gode utstyrsløkker. Foto: Siv-Elin Skogen
Komforten er ypperlig, og det virker ikke å ha gått ut over komforten at Petzl har kutta ut det de kalte Endoframe, som kort forklart innebar splittet webbingbelte sydd fast i skum med variabel vidde. Nye Sama har enklere konstruksjon, som sannsynligvis er med og holder prisen folkelig, og vi opplever ikke at det har gått merkbart ut over komfort eller funksjon.
Utstyrsløkkene er store og smart designa - de porsjonerer ut stæsjet fint, og det oppleves som enkelt på klippe stæsj både av og på. Men de er såpass store at du fort blir frista til å ta med mer utstyr enn du kanskje trenger.
KOMFORT: Lite på utsette på komforten under rappellering. Her er testeren på vei ned Ravnfloget utenfor Molde. Foto: Siv-Elin Skogen
Nye Sama føles som en veldig standard klatresele - den leverer trygt og godt på det meste du kan utsette den for, uten at den har detaljer eller funksjoner som føles ekstraordinære. Sammenlignet med for eksempel den lekre Blue Ice Cuesta føles ikke Sama like fjong, men den gjør jobben omtrent like godt.
Petzl Sama er et trygt valg for deg som vil ha en velfungerende og allsidig klatresele til en ålreit pris.
Hva synes du om denne saken?
Allerede abonnent?
Med magasinKun digitalt
99 kr/md i 12 md*
+ 8 utgaver av Fri Flyt magasin
119 kr/md i 3 md*
+ 2 utgaver av Fri Flyt magasin
*Forutsetter 6 eller 12 måneder bindingstid. Kanselleres når du vil, med tilgang ut bindingstiden. Fornyes automatisk hver måned etter bindingstiden.
Er du under 28 år?
Da får du halv pris på Fri Flyt.
Slik fungerer det:Betal med Vipps, del fødselsdatoen din med oss og få halv pris fram til du fyller 28 år. Når du har fylt 28 år endrer vi til vanlig pris, og sender deg et varsel i forkant.
Alle abonnement fornyes automatisk til ordinærpris. Kanseller når du vil, men senest 48 timer før fornyelse. Se Fri Flyts bruker- og abonnementsvilkår her.